آسانسورها دارای انواع مختلفی می‌باشند که یکی از آنها آسانسورهای هیدرولیک است. این نوع از بالابرها با ویژگی‌ها و البته مزایای مختلفی که دارند، می‌توانند عملکرد خوبی در ساختمان‌های مسکونی کم ارتفاع داشته باشند.

آسانسورهای هیدرولیکی با توجه به مصرف پایین‌تر برق نسبت به آسانسورهای کششی، مقرون‌بصرفه می‌باشند. همچنین امنیت بالای این بالابرها باعث شده که احتمال سقوط آنها تقریبا صفر باشد. این ویژگی‌ها در کنار حرکت روان و نرم باعث شده این نوع از بالابرها به انتخابی مناسب برای نصب در ساختمان‌های کم ارتفاع تبدیل شوند.

با کمک پاوریونیت و جک نیروی محرکه آسانسورهای هیدرولیک تامین می‌شود. سرعت آسانسورهای هیدرولیک در حالت کابین پر به طرف پایین و یا حرکت به طرف بالا حداکثر می‌تواند هشت درصد سرعت نامی باشد.

انواع آسانسورها

آسانسورها دارای انواع مختلفی می‌باشند که از جمله آنها می‌توان به آسانسورهای معمولی یا کششی و آسانسورهای هیدرولیکی اشاره کرد.
اصولا برای ساخت آسانسورهای کششی از سیم بکسل استفاده می‌شود. این سیم بکسل‌ها بر روی یک سیستم قرقره‌ای قرار گرفته و با حرکت خود سبب جابجایی کابین آسانسور می‌شوند. اما در آسانسورهای هیدرولیک حرکت کابین با کمک جک هیدرولیک و پاوریونیت صورت می‌گیرد.

حرکت کابین در این بالابر با حرکت پیستون در داخل سیلندر انجام می‌شود. در حقیقت حرکت پیستون به واسطه پمپاژ روغن از یک موتور الکتریکی به داخل سیلندر رخ می‌دهد. با کنترل آزاد‌سازی روغن بوسیله دریچه‌های الکتریکی هم سرعت حرکت کابین آسانسور تنظیم خواهد شد.
همان‌طور که اشاره شد، از آسانسورهای هیدرولیکی به صورت معمول در ساختمان‌های کم ارتفاعی استفاده می‌شوند که حداکثر دارای پنج الی شش طبقه باشند. اما باید گفت که در بعضی از موارد معدود نیز آسانسورهای هیدرولیکی در ساختمان‌های هشت طبقه هم نصب شده‌اند.

سرعت این بالابرها دویست فوت یا ۶۱ متر در دقیقه می‌باشد. در مورد آسانسورهای هیدرولیکی، اصولا سقف سنگین در طراحی کابین، کاربردی نخواهد داشت.

نحوه عملکرد آسانسورهای هیدرولیک

تولید حرکت در آسانسورهای هیدرولیک با استفاده از فشرده‌سازی مایعات انجام خواهد شد. به این ترتیب که حرکت پیستون با همکاری یک موتور الکتریکی سبب ایجاد نیروی محرکه آسانسور برای جابجایی کابین می‌شود. در حقیقت برای ایجاد حرکت در این نوع از آسانسورها ماشین‌آلات بالابر کاربردی نخواهند داشت.
سوپاپ‌های الکتریکی در بالابرهای هیدرولیکی، برای ایجاد حرکت ملایم کابین آسانسور، رها شدن روغن را کنترل خواهند کرد.
گفتیم که فشرده‌سازی مایعات اساس حرکت‌های آسانسورهای هیدرولیک را تشکیل می‌دهد. اما باید توجه داشت که مایع بکار رفته در این نوع از بالابرها باید روغنی باشد. جالب است بدانید که در صورت استفاده از روغن نباتی برای حرکت کابین آسانسورهای هیدرولیک، می‌توان گفت که این نوع از بالابرها با محیط زیست سازگار می‌باشند.

مزایای آسانسورهای هیدرولیک

اصولا آسانسورهای هیدرولیک در مقایسه با انواع دیگر بالابرها دارای مزایایی هستند که در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد. آسانسورهای هیدرولیک در مقایسه با سایر بالابرها با سرعت بیشتری در محل مورد نظر نصب خواهند شد.
مورد بعدی هزینه‌های پایین‌تر مربوط به نصب و نگهداری این نوع از آسانسورها است. از این بالابر می‌توان برای جایجایی وسایل سنگین نیز استفاده کرد.
برای نصب آسانسورهای هیدرولیک، نیاز به فضای زیادی وجود ندارد. به همین دلیل نصب این بالابرها در حداقل فضای موجود ممکن خواهد بود. بنابراین فضای کمی از ساختمان به این آسانسورها اختصاص می‌یابد. دلیل این امر نیز عدم نیاز به احداث موتورخانه است.
امکان نصب و راه‌اندازی آسانسورهای خانگی در ساختمان‌های قدیمی فاقد فضای لازم جهت نصب آسانسور وجود دارد. این آسانسورها از حرکت نرم و روان برخوردار هستند.

موارد استفاده از آسانسورهای هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیک در ساختمان‌های بلند کاربردی ندارند. دلیل این امر نیز صرف انرژی زیاد جهت بالا بردن سرعت حرکت کابین است. در حقیقت باید گفت که حرکت کابین آسانسورهای هیدرولیک، دارای سرعتی پایین‌تر نسبت به سایر بالابرها می‌باشد.

بنابراین آسانسورهای هیدرولیک تنها در ساختمان‌های کم ارتفاع کاربرد خواهند داشت.
از جمله کاربردهای این نوع از بالابرها می‌توان به استفاده از آنها در ساختمان‌های دوبلکس و تریبلکس، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و ساختمان‌های مسکونی اشاره کرد.

جمع‌بندی

در این مطلب به ارائه نکاتی در زمینه مشخصات آسانسورهای هیدرولیک و مقایسه آن با آسانسورهای کششی پرداختیم. اگر در رابطه با این مطلب سوالی دارید برای ما کامنت بگذارید.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات و قیمت آسانسورهای هیدرولیکی و دریافت مشاوره در زمینه نصب این بالابرها، با کارشناسان ما تماس بگیرید.