آسانسور هیدرولیک، یکی از انواع آسانسورها است که در مقایسه با انواع کششی، ویژگی‌ها و اجزای متفاوتی دارد. قطعا وجود همین تفاوت‌ها باعث شده که آسانسورهای هیدرولیک و کششی دارای مزایا و معایبی نسبت به یکدیگر باشند.

آسانسورهای هیدرولیک با ویژگی‌ها و البته مزایای مختلفی که دارند، می‌توانند عملکرد خوبی در ساختمان‌های مسکونی کم ارتفاع داشته باشند.

همچنین با توجه به مصرف پایین‌تر برق این آسانسورها نسبت به آسانسورهای کششی، مقرون‌بصرفه هستند. از طرفی امنیت بالای سیستم هیدرولیکی باعث شده که احتمال سقوط تقریبا صفر باشد. این ویژگی‌ها در کنار حرکت روان و نرم باعث شده این نوع از آسانسورها به انتخابی مناسب برای نصب در ساختمان‌های کم ارتفاع تبدیل شوند.

در ادامه این مقاله به بررسی فنی آسانسورهای هیدرولیکی و مزایا و معایب آن میپردازیم. با مطالعه این مطلب شما آگاهی کافی جهت خرید و نصب آسانسور هیدرولیک مورد نظر خود را پیدا می‌کنید.

آسانسور_هیدرولیک_ معرفی

نحوه عملکرد آسانسور هیدرولیک

قطعا بسیاری از اجزای آسانسورهای هیدرولیک، مشابه موارد کششی است. اما برخی دیگر از اجزا نیز مختص نمونه‌های هیدرولیکی هستند. تفاوت بارز آسانسورهای هیدرولیک و کششی در نیروی محرکه آنها است. در ساختار آسانسور هیدرولیکی از جک استفاده می‌شود. قطعه‌ای به نام پاوریونیت با پمپاژ روغن سبب حرکت جک و جابجایی کابین به سمت بالا می‌شود.

برای حرکت رو به پایین نیز، با قطع فشار پشت روغن توسط پاوریونیت و بازگشت آرام روغن به آن، بر اثر فشاری که از طرف کابین به جک وارد می‌شود و همچنین نیروی جاذبه، جک و کابین به سمت پایین حرکت می‌کنند.

آسانسور هیدرولیک خانگی شیشه‌

تولید حرکت در آسانسورهای هیدرولیک با استفاده از فشرده‌سازی مایعات انجام خواهد شد. به این ترتیب که حرکت پیستون با همکاری یک موتور الکتریکی سبب ایجاد نیروی محرکه آسانسور برای جابجایی کابین می‌شود. در حقیقت برای ایجاد حرکت در این نوع از آسانسورها ماشین‌آلات بالابر کاربردی نخواهند داشت.
سوپاپ‌های الکتریکی در بالابرهای هیدرولیکی، برای ایجاد حرکت ملایم کابین آسانسور، رها شدن روغن را کنترل خواهند کرد.
گفتیم که فشرده‌سازی مایعات اساس حرکت‌های آسانسورهای هیدرولیک را تشکیل می‌دهد. اما باید توجه داشت که مایع بکار رفته در این نوع از بالابرها باید روغنی باشد. جالب است بدانید که در صورت استفاده از روغن نباتی برای حرکت کابین آسانسورهای هیدرولیک، می‌توان گفت که این نوع از بالابرها با محیط زیست سازگار می‌باشند.

محدویت آسانسورهای کششی

چاه آسانسور

بخشی که حرکت کابین آسانسور در آن انجام می‌شود، چاه نامیده می‌شود. در قسمت زیرین طبقه همکف یعنی پایین‌ترین نقطه چاه، به صورت معمول چاهکی با ارتفاع یک و نیم متر وجود دارد.

دلیل ایجاد چاهک

میکروسوئیچ‌ها، بافرها و یکسری لوازم دیگر داخل چاهک تعبیه می‌شوند. اما این تنها کاربرد چاهک نیست. چاهک باید به اندازه یک مکعب 50*60*100 گنجایش داشته باشد. دلیل آن نیز وجود فضایی جهت پناه گرفتن است. به همین دلیل به چاهک آسانسور، جان پناه هم گفته می‌شود. اصولا آسانسورهای کششی فاقد چاهک استاندارد نیستند.

اورهد

همانطور که اشاره شد، در قسمت زیرین پایین‌ترین توقف، جان پناه تعبیه می‌شود. اما بخشی دیگر به نام اورهد نیز وجود دارد. ابعاد این بخش با توجه به اینکه آسانسور موتورخانه دارد یا ندارد مشخص می‌شود.

در حقیقت برای ساختمان‌های مجهز به آسانسور کششی در بالای بالاترین طبقه فضایی برای قرارگیری موتورخانه در نظر گرفته می‌شود.

نکته

در نظر گرفتن هر دوی این فضاها یعنی چاهک و اورهد، جهت اخذ استاندارد محدودیت‌هایی را به دنبال خواهد داشت. در بسیاری از ساختمان‌ها امکان در نظر گرفتن فضایی برای چاهک و اورهد وجود ندارد.

همانطور که می‌دانید استاندارد بودن آسانسور اهمیت فوق‌العاده زیادی دارد. چنانچه حادثه‌ای رخ دهد و آسانسور استاندارد نباشد، حتی در صورت وجود بیمه‌نامه هم هیچ خسارتی از طرف شرکت بیمه پرداخت نمی‌شود. در چنین وضعیتی مدیر ساختمان مسئول شناخته شده و ملزم به جبران خسارت می‌شود.

سرعت آسانسورهای هیدرولیک

سرعت آسانسور هیدرولیک از چهار دهم متر بر ثانیه شروع شده و تا هشت دهم متر بر ثانیه قابل افزایش است. در حقیقت این نوع از آسانسورها در کمترین حالت 40 سانت در هرثانیه و در بیشترین حالت 80 سانتیمتر در هر ثانیه حرکت میکنند.

آسانسور هیدرولیک مناسب چه ساختمانی است؟

بهترین کاربرد آسانسورهای هیدرولیک در ساختمانهای قدیمی است که فاقد مکانی مشخص جهت نصب آسانسور هستند.

ایمنی آسانسورهای هیدرولیک در مقایسه با کششی

میتوان گفت که آسانسورهای هیدرولیک صد در صد نسبت به موارد کششی ایمن تر هستند. چون علاوه بر پاراشوت که بر اثر پارگی سیم بکسل از سقوط کابین جلوگیری میکند مجهز به شیر ترکیدگی یا رپچرولو نیز هستند. زمانی که به هر دلیل روغن در حال خارج شدن از جک باشد این شیر از سقوط جک و کابین جلوگیری خواهد کرد.

مزایای آسانسور هیدرولیک

در گذشته نیازی نبود که آسانسورهای هیدرولیک استاندارد باشند و به همین دلیل هم بازرسی نمی‌شدند. در نتیجه با محدودیت‌های مربوط به آسانسورهای کششی یعنی چاهک و اورهد مواجه نبودند.

در حقیقت در نصب آسانسورهای هیدرولیک، مانند موارد کششی الزامی برای رعایت دقیق ابعاد چاهک و اورهد وجود ندارند. به همین دلیل نصب آسانسور هیدرولیک برای ساختمان‌هایی که با محدودیت ارتفاع و کندن چاهک مواجهند، گزینه مناسبی خواهد بود. هر چند که آسانسورهای هیدرولیک با محدودیت‌های کمتری روبرو هستند، با این وجود نمی‌توان گفت که محدودیتی در نصب آنها وجود ندارد.

مکانیسم آسانسور هیدرولیکی خانگی

نمونه ای از یک آسانسور هیدرولیکی خانگی

آسانسور هیدرولیکی خانگی شیشه ای

آسانسور هیدرولیکی خانگی

اصولا آسانسورهای هیدرولیک در مقایسه با انواع دیگر بالابرها دارای مزایایی هستند که در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد. آسانسورهای هیدرولیک در مقایسه با سایر بالابرها با سرعت بیشتری در محل مورد نظر نصب خواهند شد.
مورد بعدی هزینه‌های پایین‌تر مربوط به نصب و نگهداری این نوع از آسانسورها است. از این بالابر می‌توان برای جایجایی وسایل سنگین نیز استفاده کرد.
برای نصب آسانسورهای هیدرولیک، نیاز به فضای زیادی وجود ندارد. به همین دلیل نصب این بالابرها در حداقل فضای موجود ممکن خواهد بود. بنابراین فضای کمی از ساختمان به این آسانسورها اختصاص می‌یابد. دلیل این امر نیز عدم نیاز به احداث موتورخانه است.
امکان نصب و راه‌اندازی آسانسورهای خانگی در ساختمان‌های قدیمی فاقد فضای لازم جهت نصب آسانسور وجود دارد. این آسانسورها از حرکت نرم و روان برخوردار هستند.

به این دلیل که برای نصب آسانسور هیدرولیک نیازی به احداث موتورخانه در بالای ساختمان نیست در نتیجه هزینه ها کاهش یافته و از طرف دیگر فشاری که موتورخانه بر سازه ساختمان وارد میکرد نیز حذف میشود.

آسانسورهای هیدرولیک در مقایسه با موارد کششی حرکت بیصدا و نرمی دارند و کمتر دچار استهلاک و خرابی میشوند. اما مانند آسانسورهای کششی باید به صورت ماهانه سرویس و نگهداری شوند.

با توجه به اینکه آسانسورهای هیدرولیک نیازی به چاه ندارند امکان نصب آنها از نمای ساختمان نیز وجود دارد. در مواردی که نصب از نما به صورت شیشه ای انجام شود جلوه بیرونی ساختمان نیز بسیار زیبا خواهد شد.

هزینه کمتر آهن کشی آسانسور هیدرولیک به میزان 40 درصد در مقایسه با آسانسورهای کششی به نفع کارفرما خواهد بود. این تفاوت قیمت بخصوص در مورد پروژه های بزرگ بیشتر به چشم میخورد.

عملیات نجات اضطراری در این نوع از آسانسورها با سرعت و دقت بیشتری انجام میشود.

آسانسور هیدرولیک تکفاز

به طور معمول نصب آسانسور در ساختمانهای در حال ساخت نیازمند وجود برق سه فاز است. اما اکثر ساختمانهای قدیمی که فاقد آسانسور هستند از برق تکفاز استفاده میکنند. یکی از مزایای آسانسورهای هیدرولیک امکان نصب آنها با استفاده از برق تکفاز است. باید به این نکته توجه داشت که برای نصب آسانسور هیدرولیک در یک ساختمان قدیمی حتما باید برق 25 آمپر تکفاز وجود داشته باشد.

آسانسورهای هیدرولیک تکفاز اصولا دارای ظرفیت و تعداد توقف کمتری هستند. در توصیفی دقیقتر میتوان گفت که این مدل از آسانسورهای هیدرولیک مناسب ظرفیت 3 نفر و تعداد سه توقف است. البته برای مواردی که نیاز به ظرفیت 4 نفر وجود داشته باشد امکان استفاده از درایو یا اینورتر برای تبدیل برق تکفاز به سه فاز و استفاده از موتور سه فاز برای آسانسور هیدرولیک خانگی وجود دارد.

امکان نصب آسانسور هیدرولیک در هر ساختمانی وجود دارد؟

باید گفت که در این مورد هیچ قطعیتی وجود ندارد. اما طراحی آسانسورهای هیدرولیک به گونه ای انجام شده که در 90 درصد موارد امکان نصب آنها در هر ساختمانی وجود دارد.

موارد استفاده از آسانسورهای هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیک در ساختمان‌های بلند کاربردی ندارند. دلیل این امر نیز صرف انرژی زیاد جهت بالا بردن سرعت حرکت کابین است. در حقیقت باید گفت که حرکت کابین آسانسورهای هیدرولیک، دارای سرعتی پایین‌تر نسبت به سایر بالابرها می‌باشد.

بنابراین آسانسورهای هیدرولیک تنها در ساختمان‌های کم ارتفاع کاربرد خواهند داشت.
از جمله کاربردهای این نوع از بالابرها می‌توان به استفاده از آنها در ساختمان‌های دوبلکس و تریبلکس، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و ساختمان‌های مسکونی اشاره کرد.

نصب آسانسور هیدرولیک خانگی در ساختمانهای قدیمی

سوال رایج اکثر مشتریان این است که در کدام نقطه از یک ساختمان قدیمی میتوان آسانسور هیدرولیک نصب کرد؟در پاسخ باید گفت برای نصب آسانسور در ساختمان قدیمی 3 گزینه وجود دارد:
1- نصب از نما
اصولا ساختمانها یا شمالی هستند یا جنوبی. در ساختمانهای شمالی از کوچه داخل حیاط و سپس ساختمان خواهیم شد. در این مورد بهترین محل برای نصب آسانسور حیاط است به این ترتیب خروجی درب آسانسور به پنجره های راه پله منتهی میشود. اما در مورد ساختمانهای جنوبی امکان نصب آسانسور از حیاط پشتی فراهم است. اما درب آسانسور در چنین حالتی یا به بالکن و یا به پذیرایی و اتاق خواب منتهی خواهد شد که چندان هم خوب نیست.
بنابراین میتوان گفت بهترین حالت برای نصب آسانسور از نما در ساختمانهای شمالی فراهم است. چون درب آسانسور به راه پله ها منتهی خواهد شد.
2- نصب از پاسیو یا فضای بین راه پله
گزینه دوم نصب آسانسور از پاسیو یا چشمی راه پله هاست. در مواردی که پله ها حالت چرخشی و چهار رمپه دارند فضایی به نام چشمی پله وجود دارد که میتواند برای نصب آسانسور فضای مناسبی باشد.
3- تخریب بخشی از فضای داخلی واحد
در حالتی که نه حیاط و نه چشمی پله برای نصب آسانسور وجود ندارد باید بخشی از داخل واحد که منتهی به راه پله است تخریب شود.

انواع آسانسور هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیک به ۲ دسته مستقیم یا دایرکت و غیر مستقیم یا ایندایرکت تقسیم می‌شوند. به صورت متداول از آسانسورهای هیدرولیک غیرمستقیم یا جک از بغل برای آسانسورهای مسافربر استفاده می‌شود. این نوع از آسانسورها دارای جک از بغل و سیم بکسل هستند.

مدل دوم یعنی مستقیم یا دایرکت به دو دسته تقسیم شده که یکی از آنها جک از زیر نامیده می‌شود و نیازی به سیم بکسل ندارد. آسانسورهای هیدرولیک مستقیم جک از زیر بیشتر ماشین‌بر یا باربر سنگین هستند.البته در شرایط خیلی خاص مانند آسانسورهای گرد در مراکز تجاری نوع جک از زیر کاربرد دارد.

جمع‌بندی

در این مطلب به ارائه نکاتی در زمینه مشخصات آسانسورهای هیدرولیک و مقایسه آن با آسانسورهای کششی پرداختیم. اگر در رابطه با این مطلب سوالی دارید برای ما کامنت بگذارید.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات و قیمت آسانسورهای هیدرولیکی و دریافت مشاوره در زمینه نصب این بالابرها، با کارشناسان ما تماس بگیرید.