آسانسور هیدرولیک، یکی از انواع آسانسورها است که در مقایسه با انواع کششی، ویژگی‌ها و اجزای متفاوتی دارد. قطعا وجود همین تفاوت‌ها باعث شده که آسانسورهای هیدرولیک و کششی دارای مزایا و معایبی نسبت به یکدیگر باشند.

آسانسورهای هیدرولیک با ویژگی‌ها و البته مزایای مختلفی که دارند، می‌توانند عملکرد خوبی در ساختمان‌های مسکونی کم ارتفاع داشته باشند.

همچنین با توجه به مصرف پایین‌تر برق این آسانسورها نسبت به آسانسورهای کششی، مقرون‌بصرفه هستند. از طرفی امنیت بالای سیستم هیدرولیکی باعث شده که احتمال سقوط تقریبا صفر باشد. این ویژگی‌ها در کنار حرکت روان و نرم باعث شده این نوع از آسانسورها به انتخابی مناسب برای نصب در ساختمان‌های کم ارتفاع تبدیل شوند.

در ادامه این مقاله به بررسی فنی آسانسورهای هیدرولیکی و مزایا و معایب آن میپردازیم. با مطالعه این مطلب شما آگاهی کافی جهت خرید و نصب آسانسور هیدرولیک مورد نظر خود را پیدا می‌کنید.

آسانسور_هیدرولیک_ معرفی

نحوه عملکرد آسانسور هیدرولیک

قطعا بسیاری از اجزای آسانسورهای هیدرولیک، مشابه موارد کششی است. اما برخی دیگر از اجزا نیز مختص نمونه‌های هیدرولیکی هستند. تفاوت بارز آسانسورهای هیدرولیک و کششی در نیروی محرکه آنها است. در ساختار آسانسور هیدرولیکی از جک استفاده می‌شود. قطعه‌ای به نام پاوریونیت با پمپاژ روغن سبب حرکت جک و جابجایی کابین به سمت بالا می‌شود.

برای حرکت رو به پایین نیز، با قطع فشار پشت روغن توسط پاوریونیت و بازگشت آرام روغن به آن، بر اثر فشاری که از طرف کابین به جک وارد می‌شود و همچنین نیروی جاذبه، جک و کابین به سمت پایین حرکت می‌کنند.

آسانسور هیدرولیک خانگی شیشه‌

تولید حرکت در آسانسورهای هیدرولیک با استفاده از فشرده‌سازی مایعات انجام خواهد شد. به این ترتیب که حرکت پیستون با همکاری یک موتور الکتریکی سبب ایجاد نیروی محرکه آسانسور برای جابجایی کابین می‌شود. در حقیقت برای ایجاد حرکت در این نوع از آسانسورها ماشین‌آلات بالابر کاربردی نخواهند داشت.
سوپاپ‌های الکتریکی در بالابرهای هیدرولیکی، برای ایجاد حرکت ملایم کابین آسانسور، رها شدن روغن را کنترل خواهند کرد.
گفتیم که فشرده‌سازی مایعات اساس حرکت‌های آسانسورهای هیدرولیک را تشکیل می‌دهد. اما باید توجه داشت که مایع بکار رفته در این نوع از بالابرها باید روغنی باشد. جالب است بدانید که در صورت استفاده از روغن نباتی برای حرکت کابین آسانسورهای هیدرولیک، می‌توان گفت که این نوع از بالابرها با محیط زیست سازگار می‌باشند.

محدویت آسانسورهای کششی

چاه آسانسور

بخشی که حرکت کابین آسانسور در آن انجام می‌شود، چاه نامیده می‌شود. در قسمت زیرین طبقه همکف یعنی پایین‌ترین نقطه چاه، به صورت معمول چاهکی با ارتفاع یک و نیم متر وجود دارد.

دلیل ایجاد چاهک

میکروسوئیچ‌ها، بافرها و یکسری لوازم دیگر داخل چاهک تعبیه می‌شوند. اما این تنها کاربرد چاهک نیست. چاهک باید به اندازه یک مکعب 50*60*100 گنجایش داشته باشد. دلیل آن نیز وجود فضایی جهت پناه گرفتن است. به همین دلیل به چاهک آسانسور، جان پناه هم گفته می‌شود. اصولا آسانسورهای کششی فاقد چاهک استاندارد نیستند.

اورهد

همانطور که اشاره شد، در قسمت زیرین پایین‌ترین توقف، جان پناه تعبیه می‌شود. اما بخشی دیگر به نام اورهد نیز وجود دارد. ابعاد این بخش با توجه به اینکه آسانسور موتورخانه دارد یا ندارد مشخص می‌شود.

در حقیقت برای ساختمان‌های مجهز به آسانسور کششی در بالای بالاترین طبقه فضایی برای قرارگیری موتورخانه در نظر گرفته می‌شود.

نکته

در نظر گرفتن هر دوی این فضاها یعنی چاهک و اورهد، جهت اخذ استاندارد محدودیت‌هایی را به دنبال خواهد داشت. در بسیاری از ساختمان‌ها امکان در نظر گرفتن فضایی برای چاهک و اورهد وجود ندارد.

همانطور که می‌دانید استاندارد بودن آسانسور اهمیت فوق‌العاده زیادی دارد. چنانچه حادثه‌ای رخ دهد و آسانسور استاندارد نباشد، حتی در صورت وجود بیمه‌نامه هم هیچ خسارتی از طرف شرکت بیمه پرداخت نمی‌شود. در چنین وضعیتی مدیر ساختمان مسئول شناخته شده و ملزم به جبران خسارت می‌شود.

مزایای آسانسور هیدرولیک

در گذشته نیازی نبود که آسانسورهای هیدرولیک استاندارد باشند و به همین دلیل هم بازرسی نمی‌شدند. در نتیجه با محدودیت‌های مربوط به آسانسورهای کششی یعنی چاهک و اورهد مواجه نبودند.

در حقیقت در نصب آسانسورهای هیدرولیک، مانند موارد کششی الزامی برای رعایت دقیق ابعاد چاهک و اورهد وجود ندارند. به همین دلیل نصب آسانسور هیدرولیک برای ساختمان‌هایی که با محدودیت ارتفاع و کندن چاهک مواجهند، گزینه مناسبی خواهد بود. هر چند که آسانسورهای هیدرولیک با محدودیت‌های کمتری روبرو هستند، با این وجود نمی‌توان گفت که محدودیتی در نصب آنها وجود ندارد.

مکانیسم آسانسور هیدرولیکی خانگی

نمونه ای از یک آسانسور هیدرولیکی خانگی

آسانسور هیدرولیکی خانگی شیشه ای

آسانسور هیدرولیکی خانگی

 

اصولا آسانسورهای هیدرولیک در مقایسه با انواع دیگر بالابرها دارای مزایایی هستند که در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد. آسانسورهای هیدرولیک در مقایسه با سایر بالابرها با سرعت بیشتری در محل مورد نظر نصب خواهند شد.
مورد بعدی هزینه‌های پایین‌تر مربوط به نصب و نگهداری این نوع از آسانسورها است. از این بالابر می‌توان برای جایجایی وسایل سنگین نیز استفاده کرد.
برای نصب آسانسورهای هیدرولیک، نیاز به فضای زیادی وجود ندارد. به همین دلیل نصب این بالابرها در حداقل فضای موجود ممکن خواهد بود. بنابراین فضای کمی از ساختمان به این آسانسورها اختصاص می‌یابد. دلیل این امر نیز عدم نیاز به احداث موتورخانه است.
امکان نصب و راه‌اندازی آسانسورهای خانگی در ساختمان‌های قدیمی فاقد فضای لازم جهت نصب آسانسور وجود دارد. این آسانسورها از حرکت نرم و روان برخوردار هستند.

موارد استفاده از آسانسورهای هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیک در ساختمان‌های بلند کاربردی ندارند. دلیل این امر نیز صرف انرژی زیاد جهت بالا بردن سرعت حرکت کابین است. در حقیقت باید گفت که حرکت کابین آسانسورهای هیدرولیک، دارای سرعتی پایین‌تر نسبت به سایر بالابرها می‌باشد.

بنابراین آسانسورهای هیدرولیک تنها در ساختمان‌های کم ارتفاع کاربرد خواهند داشت.
از جمله کاربردهای این نوع از بالابرها می‌توان به استفاده از آنها در ساختمان‌های دوبلکس و تریبلکس، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و ساختمان‌های مسکونی اشاره کرد.

جمع‌بندی

در این مطلب به ارائه نکاتی در زمینه مشخصات آسانسورهای هیدرولیک و مقایسه آن با آسانسورهای کششی پرداختیم. اگر در رابطه با این مطلب سوالی دارید برای ما کامنت بگذارید.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات و قیمت آسانسورهای هیدرولیکی و دریافت مشاوره در زمینه نصب این بالابرها، با کارشناسان ما تماس بگیرید.