آسانسور هیدرولیک | قیمت آسانسور هیدرولیک | راهنمای خرید و نصب | آسانسور آلپای آپ

آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک، یکی از انواع آسانسورها است که در مقایسه با انواع کششی، ویژگی‌ها و اجزای متفاوتی دارد. قطعا وجود همین تفاوت‌ها باعث شده که آسانسورهای هیدرولیک و کششی دارای مزایا و معایبی نسبت به یکدیگر باشند.

آسانسورهای هیدرولیک با ویژگی‌ها و البته مزایای مختلفی که دارند، می‌توانند عملکرد خوبی در ساختمان‌های مسکونی کم ارتفاع داشته باشند. اگر شما دارای ساختمان قدیمی فاقد آسانسور هستید در اولین گام به شما توصیه میشود به فکر نصب آسانسور هیدرولیک باشید.

همچنین با توجه به مصرف پایین‌تر برق این آسانسورها نسبت به آسانسورهای کششی، مقرون‌بصرفه هستند. از طرفی امنیت بالای سیستم هیدرولیکی باعث شده که احتمال سقوط تقریبا صفر باشد. این ویژگی‌ها در کنار حرکت روان و نرم باعث شده این نوع از آسانسورها به انتخابی مناسب برای نصب در ساختمان‌های کم ارتفاع تبدیل شوند.

در ادامه این مقاله به بررسی فنی آسانسورهای هیدرولیکی و مزایا و معایب آن میپردازیم. با مطالعه این مطلب شما آگاهی کافی جهت خرید و نصب آسانسور هیدرولیک مورد نظر خود را پیدا می‌کنید.

نحوه عملکرد آسانسور هیدرولیک

قطعا بسیاری از اجزای آسانسورهای هیدرولیک، مشابه موارد کششی است. اما برخی دیگر از اجزا نیز مختص نمونه‌های هیدرولیکی هستند. تفاوت بارز آسانسورهای هیدرولیک و کششی در نیروی محرکه آنها است. در ساختار آسانسور هیدرولیکی از جک استفاده می‌شود. قطعه‌ای به نام پاوریونیت با پمپاژ روغن سبب حرکت جک و جابجایی کابین به سمت بالا می‌شود.

برای حرکت رو به پایین نیز، با قطع فشار پشت روغن توسط پاوریونیت و بازگشت آرام روغن به آن، بر اثر فشاری که از طرف کابین به جک وارد می‌شود و همچنین نیروی جاذبه، جک و کابین به سمت پایین حرکت می‌کنند.

تولید حرکت در آسانسورهای هیدرولیک با استفاده از فشرده‌سازی مایعات انجام خواهد شد. به این ترتیب که حرکت پیستون با همکاری یک موتور الکتریکی سبب ایجاد نیروی محرکه آسانسور برای جابجایی کابین می‌شود. در حقیقت برای ایجاد حرکت در این نوع از آسانسورها ماشین‌آلات بالابر کاربردی نخواهند داشت.
سوپاپ‌های الکتریکی در بالابرهای هیدرولیکی، برای ایجاد حرکت ملایم کابین آسانسور، رها شدن روغن را کنترل خواهند کرد.
گفتیم که فشرده‌سازی مایعات اساس حرکت‌های آسانسورهای هیدرولیک را تشکیل می‌دهد. اما باید توجه داشت که مایع بکار رفته در این نوع از بالابرها باید روغنی باشد. جالب است بدانید که در صورت استفاده از روغن نباتی برای حرکت کابین آسانسورهای هیدرولیک، می‌توان گفت که این نوع از بالابرها با محیط زیست سازگار می‌باشند.

محدویت آسانسورهای کششی

چاه آسانسور

بخشی که حرکت کابین آسانسور در آن انجام می‌شود، چاه نامیده می‌شود. در قسمت زیرین طبقه همکف یعنی پایین‌ترین نقطه چاه، به صورت معمول چاهکی با ارتفاع یک و نیم متر وجود دارد.

دلیل ایجاد چاهک

میکروسوئیچ‌ها، بافرها و یکسری لوازم دیگر داخل چاهک تعبیه می‌شوند. اما این تنها کاربرد چاهک نیست. چاهک باید به اندازه یک مکعب 50*60*100 گنجایش داشته باشد. دلیل آن نیز وجود فضایی جهت پناه گرفتن است. به همین دلیل به چاهک آسانسور، جان پناه هم گفته می‌شود. اصولا آسانسورهای کششی فاقد چاهک استاندارد نیستند.

اورهد

همانطور که اشاره شد، در قسمت زیرین پایین‌ترین توقف، جان پناه تعبیه می‌شود. اما بخشی دیگر به نام اورهد نیز وجود دارد. ابعاد این بخش با توجه به اینکه آسانسور موتورخانه دارد یا ندارد مشخص می‌شود.

در حقیقت برای ساختمان‌های مجهز به آسانسور کششی در بالای بالاترین طبقه فضایی برای قرارگیری موتورخانه در نظر گرفته می‌شود.

نکته

در نظر گرفتن هر دوی این فضاها یعنی چاهک و اورهد، جهت اخذ استاندارد محدودیت‌هایی را به دنبال خواهد داشت. در بسیاری از ساختمان‌ها امکان در نظر گرفتن فضایی برای چاهک و اورهد وجود ندارد.

همانطور که می‌دانید استاندارد بودن آسانسور اهمیت فوق‌العاده زیادی دارد. چنانچه حادثه‌ای رخ دهد و آسانسور استاندارد نباشد، حتی در صورت وجود بیمه‌نامه هم هیچ خسارتی از طرف شرکت بیمه پرداخت نمی‌شود. در چنین وضعیتی مدیر ساختمان مسئول شناخته شده و ملزم به جبران خسارت می‌شود.

سرعت آسانسورهای هیدرولیک

سرعت آسانسور هیدرولیک از چهار دهم متر بر ثانیه شروع شده و تا هشت دهم متر بر ثانیه قابل افزایش است. در حقیقت این نوع از آسانسورها در کمترین حالت 40 سانت در هرثانیه و در بیشترین حالت 80 سانتیمتر در هر ثانیه حرکت میکنند.

آسانسور هیدرولیک مناسب چه ساختمانی است؟

بهترین کاربرد آسانسورهای هیدرولیک در ساختمانهای قدیمی است که فاقد مکانی مشخص جهت نصب آسانسور هستند.

ایمنی آسانسورهای هیدرولیک در مقایسه با کششی

میتوان گفت که آسانسورهای هیدرولیک صد در صد نسبت به موارد کششی ایمن تر هستند. چون علاوه بر پاراشوت که بر اثر پارگی سیم بکسل از سقوط کابین جلوگیری میکند مجهز به شیر ترکیدگی یا رپچرولو نیز هستند. زمانی که به هر دلیل روغن در حال خارج شدن از جک باشد این شیر از سقوط جک و کابین جلوگیری خواهد کرد.

مزایای آسانسور هیدرولیک

در گذشته نیازی نبود که آسانسورهای هیدرولیک استاندارد باشند و به همین دلیل هم بازرسی نمی‌شدند. در نتیجه با محدودیت‌های مربوط به آسانسورهای کششی یعنی چاهک و اورهد مواجه نبودند.

در حقیقت در نصب آسانسورهای هیدرولیک، مانند موارد کششی الزامی برای رعایت دقیق ابعاد چاهک و اورهد وجود ندارند. به همین دلیل نصب آسانسور هیدرولیک برای ساختمان‌هایی که با محدودیت ارتفاع و کندن چاهک مواجهند، گزینه مناسبی خواهد بود. هر چند که آسانسورهای هیدرولیک با محدودیت‌های کمتری روبرو هستند، با این وجود نمی‌توان گفت که محدودیتی در نصب آنها وجود ندارد.

اصولا آسانسورهای هیدرولیک در مقایسه با انواع دیگر بالابرها دارای مزایایی هستند که در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد. آسانسورهای هیدرولیک در مقایسه با سایر بالابرها با سرعت بیشتری در محل مورد نظر نصب خواهند شد.
مورد بعدی هزینه‌های پایین‌تر مربوط به نصب و نگهداری این نوع از آسانسورها است. از این بالابر می‌توان برای جایجایی وسایل سنگین نیز استفاده کرد.
برای نصب آسانسورهای هیدرولیک، نیاز به فضای زیادی وجود ندارد. به همین دلیل نصب این بالابرها در حداقل فضای موجود ممکن خواهد بود. بنابراین فضای کمی از ساختمان به این آسانسورها اختصاص می‌یابد. دلیل این امر نیز عدم نیاز به احداث موتورخانه است.
امکان نصب و راه‌اندازی آسانسورهای خانگی در ساختمان‌های قدیمی فاقد فضای لازم جهت نصب آسانسور وجود دارد. این آسانسورها از حرکت نرم و روان برخوردار هستند.

به این دلیل که برای نصب آسانسور هیدرولیک نیازی به احداث موتورخانه در بالای ساختمان نیست در نتیجه هزینه ها کاهش یافته و از طرف دیگر فشاری که موتورخانه بر سازه ساختمان وارد میکرد نیز حذف میشود.

آسانسورهای هیدرولیک در مقایسه با موارد کششی حرکت بیصدا و نرمی دارند و کمتر دچار استهلاک و خرابی میشوند. اما مانند آسانسورهای کششی باید به صورت ماهانه سرویس و نگهداری شوند.

با توجه به اینکه آسانسورهای هیدرولیک نیازی به چاه ندارند امکان نصب آنها از نمای ساختمان نیز وجود دارد. در مواردی که نصب از نما به صورت شیشه ای انجام شود جلوه بیرونی ساختمان نیز بسیار زیبا خواهد شد.

هزینه کمتر آهن کشی آسانسور هیدرولیک به میزان 40 درصد در مقایسه با آسانسورهای کششی به نفع کارفرما خواهد بود. این تفاوت قیمت بخصوص در مورد پروژه های بزرگ بیشتر به چشم میخورد.

عملیات نجات اضطراری در این نوع از آسانسورها با سرعت و دقت بیشتری انجام میشود.

تفاوت آسانسور هیدرولیک و هوم لیفت

هوم لیفت یا آسانسور خانگی چه تفاوتی با آسانسور هیدرولیک دارد؟ این سوال جزو سوالات رایج مشتریان عزیز ماست. هوم لیفت همان بالابر است که دارای یک کابین سبک و نفربر هستند. همچنین برای طبقات درب نصب میشود. اما آسانسور دارای جک و پاور آسانسوری است. البته سیستم هوم لیفت ها یا آسانسورهای خانگی نیز هیدرولیکی است. آسانسورهای هیدرولیک نسبت به هوم لیفتها سرعت و ظرفیت و تعداد توقف بالاتری دارند. هوم لیفت ها دارای سرعت 2 دهم متر بر ثانیه هستند. اما سرعت آسانسورهای هیدرولیک از نیم متر بر ثانیه شروع میشوند. به صورت معمول آسانسورهای هیدرولیک 4 نفر 6 نفر یا بالاتر هستند. همچنین آسانسورهای هیدرولیک نسبت به آسانسورهای خانگی مخصوص ترافیکهای بالا هستند.

آسانسور هیدرولیک تکفاز

به طور معمول نصب آسانسور در ساختمانهای در حال ساخت نیازمند وجود برق سه فاز است. اما اکثر ساختمانهای قدیمی که فاقد آسانسور هستند از برق تکفاز استفاده میکنند. یکی از مزایای آسانسورهای هیدرولیک امکان نصب آنها با استفاده از برق تکفاز است. باید به این نکته توجه داشت که برای نصب آسانسور هیدرولیک در یک ساختمان قدیمی حتما باید برق 25 آمپر تکفاز وجود داشته باشد.

آسانسورهای هیدرولیک تکفاز اصولا دارای ظرفیت و تعداد توقف کمتری هستند. در توصیفی دقیقتر میتوان گفت که این مدل از آسانسورهای هیدرولیک مناسب ظرفیت 3 نفر و تعداد سه توقف است. البته برای مواردی که نیاز به ظرفیت 4 نفر وجود داشته باشد امکان استفاده از درایو یا اینورتر برای تبدیل برق تکفاز به سه فاز و استفاده از موتور سه فاز برای آسانسور هیدرولیک خانگی وجود دارد.

امکان نصب آسانسور هیدرولیک در هر ساختمانی وجود دارد؟

باید گفت که در این مورد هیچ قطعیتی وجود ندارد. اما طراحی آسانسورهای هیدرولیک به گونه ای انجام شده که در 90 درصد موارد امکان نصب آنها در هر ساختمانی وجود دارد.

موارد استفاده از آسانسورهای هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیک در ساختمان‌های مرتفع کاربردی ندارند. دلیل این امر نیز صرف انرژی زیاد جهت بالا بردن سرعت حرکت کابین است. در حقیقت باید گفت که حرکت کابین آسانسورهای هیدرولیک، دارای سرعتی پایین‌تر نسبت به سایر انواع آسانسورها هستند. اصولا برای ساختمانهای فاقد آسانسور که دارای ارتفاع نسبتا کمی هستند نصب آسانسور هیدرولیک بسیار مناسب و کاربردی خواهد بود. از جمله کاربردهای این نوع از آسانسورها می‌توان به استفاده از آنها در ساختمان‌های دوبلکس و تریبلکس، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و ساختمان‌های مسکونی اشاره کرد.

نصب آسانسور هیدرولیک خانگی در ساختمانهای قدیمی

سوال رایج اکثر مشتریان این است که در کدام نقطه از یک ساختمان قدیمی میتوان آسانسور هیدرولیک نصب کرد؟در پاسخ باید گفت برای نصب آسانسور در ساختمان قدیمی 3 گزینه وجود دارد:
1- نصب از نما
اصولا ساختمانها یا شمالی هستند یا جنوبی. در ساختمانهای شمالی از کوچه داخل حیاط و سپس ساختمان خواهیم شد. در این مورد بهترین محل برای نصب آسانسور حیاط است به این ترتیب خروجی درب آسانسور به پنجره های راه پله منتهی میشود. اما در مورد ساختمانهای جنوبی امکان نصب آسانسور از حیاط پشتی فراهم است. اما درب آسانسور در چنین حالتی یا به بالکن و یا به پذیرایی و اتاق خواب منتهی خواهد شد که چندان هم خوب نیست.
بنابراین میتوان گفت بهترین حالت برای نصب آسانسور از نما در ساختمانهای شمالی فراهم است. چون درب آسانسور به راه پله ها منتهی خواهد شد.
2- نصب از پاسیو یا فضای بین راه پله
گزینه دوم نصب آسانسور از پاسیو یا چشمی راه پله هاست. در مواردی که پله ها حالت چرخشی و چهار رمپه دارند فضایی به نام چشمی پله وجود دارد که میتواند برای نصب آسانسور فضای مناسبی باشد.
3- تخریب بخشی از فضای داخلی واحد
در حالتی که نه حیاط و نه چشمی پله برای نصب آسانسور وجود ندارد باید بخشی از داخل واحد که منتهی به راه پله است تخریب شود.

برندهای معروف آسانسور هیدرولیک

GMV

Wittur

Start Elevator

HL

MORIS

COAM

تمامی این برندها پکیج کامل آسانسورهای هیدرولیک را تولید میکنند و ایتالیایی هستند. البته باید به این نکته توجه داشت که فقط جک و پاوریونیت ساخت این برندها در ایران موجود است.

انواع آسانسور هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیک به ۲ دسته مستقیم یا دایرکت و غیر مستقیم یا ایندایرکت تقسیم می‌شوند. به صورت متداول از آسانسورهای هیدرولیک غیرمستقیم یا جک از بغل برای آسانسورهای مسافربر استفاده می‌شود. این نوع از آسانسورها دارای جک از بغل و سیم بکسل هستند.

مدل دوم یعنی مستقیم یا دایرکت به دو دسته تقسیم شده که یکی از آنها جک از زیر نامیده می‌شود و نیازی به سیم بکسل ندارد. آسانسورهای هیدرولیک مستقیم جک از زیر بیشتر ماشین‌بر یا باربر سنگین هستند.البته در شرایط خیلی خاص مانند آسانسورهای گرد در مراکز تجاری نوع جک از زیر کاربرد دارد.

ایمنی آسانسورهای هیدرولیک

یکی از مواردی که سبب محبوبیت آسانسورهای هیدرولیک شده بحث امنیت آنها است. این نوع از آسانسورها بدلیل استفاده از روغن به عنوان نیروی محرکه در مقوله ایمنی با آسانسورهای کششی دارای تفاوتهایی هستند. آسانسورهای هیدرولیک مستقیم که جک بدون واسطه به کابین متصل است با حرکت جک به هر ابعادی کابین نیز به همان میزان حرکت خواهد کرد. به عنوان مثال اگر جک یک متر باز شود کابین نیز به همان میزان بالا میرود. که البته تفاوتی هم ندارد مدل نصب آسانسور مستقیم جک از زیر باشد یا جک از بغل.

ایمنی آسانسور هیدرولیک جک از زیر

در این نوع از آسانسور هیدرولیک جک به صورت مستقیم به زیر کابین متصل است. تنها راهی که ممکن است آسانسور به خطر افتاده یا سقوط کند نبود روغن پشت جک و خالی شدن یکباره آن است در این صورت کابین با سرعت به سمت پایین سقوط میکند این حالت مربوط به زمانی است که در مسیر تانک روغن یا پاوریونیت به جک ایرادی پیش بیاید. 

رابط انتقال روغن از پاوریونیت به جک شلنگ مخصوصی است که تحمل فشار بار بالایی دارد. بنابراین تنها راهی که امکان دارد روغن از داخل جک تخلیه شود و آسانسور به مشکل بخورد پارگی یکباره این شلنگ است. 

ابتدای این شلنگ به شیرهای پاوریونیت و سر دیگر آن به جک متصل است. البته نکته اینجاست که قبل از اتصال شلنگ به جک یک رابط به نام رپچرولو یا شیر ترکیدگی قرار دارد. وظیفه این دستگاه این است که اجازه ندهد بیش از یک مقدار یا دبی معینی روغن از جک خارج شود. به محض اینکه رپچرولو احساس کند به صورت غیرعادی فشار روغن خروجی از جک افزایش یافته بسته شده و با حبس شدن روغن جک در همان حالت باقی میماند و کابین متوقف شده و به این شکل از سقوط آسانسور جلوگیری میشود. 

ایمنی آسانسور هیدرولیک جک از کنار

تفاوت این مدل از آسانسور هیدرولیک با مدل جک از زیر این است که این بار جک به جای وصل شدن به زیر کابین به زیر کارسلینگی وصل میشود که کابین روی آن قرار دارد. این مدل در محل هایی اجرا میشود که امکان کندن چاه برای آسانسور هیدرولیک جک از زیر وجود ندارد که در این حالت جک به زیر دسته های کارسلینگ متصل میگردد و در کنار کابین قرار میگیرد. در این حالت هم وظیفه رپچرولو مهم و حیاتی است و در صورت ترکیدگی شلنگ و خروج روغن رپچرولو عمل میکند. 

ایمنی آسانسور هیدرولیک غیرمستقیم

مرسوم ترین حالت نصب آسانسور هیدرولیک مدل جک از کنار غیرمستقیم یا سیستم دو به یک است. کابین بر روی یک سازه به نام کارسلینگ قرار میگیرد و جک نیز در کنار کابین در یکی از اضلاع چاهک قرار دارد. کارسلینگ و جک توسط فلکه در بالای جک و سیم بکسل به یکدیگر متصل میشوند. نحوه این اتصال دو به یک است و از قانون قرقره در فیزیک استفاده میکند. به این صورت که با باز شدن جک به اندازه یک متر کابین به اندازه دو متر جابجا میشود. یعنی جابجایی کابین دو برابر جابجایی جک خواهد بود. 

در این حالت به غیر از اختلال در جریان روغن و پارگی شلنگ که باعث سقوط کابین میشد یک عامل دیگر هم میتواند دلیل سقوط کابین آسانسور هیدرولیک باشد. گفتیم که رپچرولو از از سقوط کابین هنگام پارگی شلنگ و خروج روغن جلوگیری میکند. در آسانسورهای هیدرولیک غیر مستقیم علاوه بر ترکیدگی شلنگ احتمال پارگی سیم بکسل نیز وجود دارد. 

سیم بکسلی که کارسلینگ و جک را بهم متصل میکند دارای 4 رشته است و در صورتی که همه این 4 رشته پاره شوند کابین سقوط میکند.

هر چند که احتمال بسیار پایینی برای پاره شدن هر 4 رشته سیم بکسل وجود دارد با این حال نمیتوان همان احتمال ناچیز را نادیده گرفت. در این حالت نقش سیستم ترمز ایمنی آسانسور یا پاراشوت چشمگیر است. در پایین کارسلینگ دستگاهی به نام پاراشوت به ریل ها متصل میشود که از دو فک آهنی میله اتصال دهنده این دو فک و پدالهای پاراشوت تشکیل شده است. در وضعیتی که سیم بکسل آسانسور بدون مشکل عملکرد صحیح خود را انجام میدهد و سیم ها در کشش هستند فک پاراشوت آزاد است اما در صورت قطع شدن سیم بکسل پدال به حرکت درآمده و بلافاصله فک های آهنی به ریل ها قفل میشوند. به این ترتیب از سقوط کابین آسانسور جلوگیری میشود. 

این عملکرد در یک صدم ثانیه و بسیار سریع اتفاق می افتد. بنابراین در صورت پارگی سیم بکسل هم جای نگرانی وجود ندارد. 

بنابر توضیحاتی که داده شد سیستم آسانسور هیدرولیک جک از کنار از دو سیستم جداگانه ایمنی استفاده میکند که همین موضوع باعث افزایش سطح ایمنی آسانسور هیدرولیک میشود. 

جمع‌بندی

در این مطلب به ارائه نکاتی در زمینه مشخصات آسانسورهای هیدرولیک و مقایسه آن با آسانسورهای کششی پرداختیم. اگر در رابطه با این مطلب سوالی دارید برای ما کامنت بگذارید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات و قیمت آسانسورهای هیدرولیکی و دریافت مشاوره در زمینه نصب این بالابرها، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اسکرول به بالا