مشخصات آسانسور خانگی هیدرولیک

بالابرهای هیدرولیک یکی از انواع آسانسورها به شمار می‌روند که دارای ویژگی‌های بخصوصی هستند. آسانسورهای هیدرولیک دارای زیرمجموعه‌ای به نام بالابرهای خانگی یا هوم لیفت‌ها هستند. این نوع از آسانسورهای مورد استفاده در ساختمان‌های مسکونی، امروزه کاربرد فروانی دارند. بالابرهای خانگی بسیاری از مشکلات مربوط به جابجایی افراد داخل ساختمان‌های فاقد آسانسور را برطرف کرده است.

بسیاری از ساختمان‌های قدیمی هنوز هم به سیستم آسانسور مجهز نیستند و ساکنین چنین ساختمان‌هایی با مشکلات زیادی روبرو می‌شوند. در صورت عدم وجود آسانسور در محل زندگی، برخی از ساکنین حتی مجبور به نقل مکان می‌شوند. در بسیاری از موارد افراد نمی‌دانند که امکان نصب آسانسور در محل زندگی آنها نیز وجود دارد. بالابرهای خانگی یا هوم لیفت‌ها به دلیل استفاده از پاوریونیت سر و صدای کمی داشته و از امنیت مناسبی نیز برخوردار هستند.
نصب این گونه از بالابرها در ساختمان‌های قدیمی فاقد آسانسور می‌تواند باعث رفاه حال ساکنین سالمند یا کم‌توان شود. بسیاری از افراد سالمند به دلیل عدم وجود آسانسور در محل زندگی خود با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند. با نصب آسانسور هیدرولیک در ساختمان‌های قدیمی فاقد آسانسور، کیفیت زندگی افراد سالمند نیز افزایش خواهد یافت.

آسانسور هیدرولیک چیست؟

حرکت کابین این نوع از آسانسورها با استفاده از فشار روغن انجام می‌شود. در حقیقت باید گفت که جک و پاوریونیت یا همان پمپ ‌روغن، نیروی محرکه آسانسورهای هیدرولیکی محسوب می‌شوند.
در بسیاری از ساختمان‌های قدیمی امکانی برای احداث موتورخانه وجود ندارد. همچنین برخی از ساختمان‌های کم‌ارتفاع قدیمی نیاز به نصب آسانسور دارند. در چنین مواردی می‌توان از آسانسور هیدرولیک استفاده کرد. این نوع از آسانسورها علاوه بر کم صدا بودن، در هنگام حرکت نیز باعث ایجاد لرزش در ساختمان نخواهند شد. همچنین آسانسورهای هیدرولیک از نظر مصرف برق بسیار بهینه هستند. در حقیقت این آسانسورها در برابر آسانسورهای معمولی ۵۰ درصد در مصرف برق صرفه‌جویی می‌کنند.

اصولا دو نوع از آسانسورهای هیدرولیک برای کاربردهای متفاوت، قابل نصب هستند. یکی از انواع آسانسورهای هیدرولیک، آسانسور جک از پایین است. این گزینه برای مواردی استفاده می‌شود که تعداد توقف‌ها کم باشد. کاربرد جک از بغل نیز در مواردی است که تعداد توقف‌ها بیشتر باشد.

چرا از آسانسورهای هیدرولیک استفاده کنیم؟

دلایل زیادی برای استفاده از آسانسورهای هیدرولیک وجود دارد که در این بخش به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد.
حرکت آسانسورهای هیدرولیک به صورت نرم و روان انجام می‌شود و باعث رضایت خاطر ساکنین ساختمان خواهد شد. برای نصب این آسانسورها نیازی به احداث موتورخانه وجود ندارد. بنابراین بسیاری از ساختمان‌هایی که هیچ فضایی برای ایجاد موتورخانه در آنها تعبیه نشده نیز امکان نصب آسانسور را دارند.

در این آسانسورها برای شروع و پایان حرکت نیازی به ضربه یا درایو نیست. برای نصب آسانسورهای هیدرولیک در برابر آسانسورهای معمولی، هزینه کمتری جهت آهن‌کشی صرف خواهد شد. این نوع از آسانسورها کم سر‌و‌صدا هستند و به همین جهت حرکت کابین مزاحمتی برای ساکنین ایجاد نخواهد کرد.
از آنجایی که در آسانسورهای هیدرولیک وزن کابین به سمت زمین توزیع می‌شود، حرکت آن لرزشی در ساختمان ایجاد نمی‌کند. چون به جای ساختمان، تکیه‌گاه این نوع از آسانسورها زمین در نظر گرفته می‌شود. استفاده از این نوع از آسانسورها به دلیل صرفه‌جویی در مصرف برق، مقرون بصرفه است.

مزایای آسانسورهای هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیک نسبت به انواع کششی دارای مزایایی هستند و به همین جهت انتخاب آنها می‌تواند بسیار مناسب باشد. در این قسمت به تشریح برخی از مزیت‌های این نوع از آسانسورها می‌پردازیم.
یکی از مزایای آسانسور هیدرولیک حرکت آن به صورت کاملا نرم و روان است. با توجه به اینکه نیروی محرکه این آسانسور، جک و پمپ روغن است، حرکت آن بسیار نرم و روان است. حرکت آرام روغن در شیرهای برقی کنترل‌کننده جریان، باعث ایجاد حرکت نرم و روان کابین خواهد شد.

گفتیم که آسانسورهای هیدرولیک نیاز به ایجاد موتورخانه ندارند. حال این سوال مطرح می‌شود که یک آسانسور چگونه بدون وجود موتورخانه قادر به حرکت است؟ بر روی زمین در پایین‌ترین طبقه ساختمان، تکیه‌گاه و البته نیرو محرکه این آسانسور قرار دارد. به این شکل دیگر نیازی نیست بر روی پشت بام ساختمان موتورخانه ایجاد شود. بنابراین هزینه آسانسورهای هیدرولیک به دلیل عدم نیاز به ایجاد موتورخانه نسبت به آسانسورهای معمولی کمتر است.

مزیت‌های نصب بالابرهای خانگی هوم لیفت در ساختمان‌های قدیمی

در بیشتر ساختمان‌های قدیمی فاقد آسانسور فضایی برای نصب سیستم آسانسور در نظر گرفته نشده است. نصب بالابرهای خانگی هوم لیفت انتخاب بسیار مناسبی برای ساختمان‌های قدیمی محسوب می‌شود. برای نصب این نوع از بالابرها، لزومی به تخریب فضای زیادی از ساختمان وجود ندارد.
جک‌های بالا‌رونده هیدرولیکی عامل حرکت کابین این آسانسورها محسوب می‌شوند. این جک‌ها داخل فضای آسانسور تعبیه خواهند شد. بالابرهای خانگی قابلیت کار کردن با برق تک‌فاز شهری را دارند و برای راه‌اندازی آنها نیازی به برق سه‌فاز نیست.
بالابرهای خانگی هیدرولیکی بدون احداث چاهک و موتورخانه نصب شده و نیازی به استفاده از وزنه و سیم بکسل ندارند. هوم لیفت‌ها در فضاهایی مانند بخش داخلی راه‌پله‌ها، داخل راهرو‌ها، حیاط و مواردی مانند فروشگاه‌ها و پل‌های عابرپیاده استفاده می‌شوند. بالابرهای خانگی از جمله آسانسورهای کوچک محسوب می‌شوند. ظرفیت هوم لیفت‌ها می‌تواند ۲ تا ۶ نفر نیز در نظر گرفته شود.
آسانسورهای کششی یا معمولی، نیازمند فضایی برای احداث موتورخانه و یا به وجود آوردن چاهک هستند. اما هوم لیفت‌ها بدون نیاز به چنین مواردی کاملا منطبق با مصارف خانگی ایجاد شده‌اند.
برای ساختمان‌های قدیمی ۲ الی ۴ طبقه‌ای که فاقد مکانی برای نصب آسانسور هستند، هوم لیفت‌ها انتخاب بسیار مناسبی هستند. همچنین بالابرهای خانگی هوم لیفت قابلیت نصب در آپارتمان‌های دوبلکس و فضاهایی مانند فروشگاه‌ها و رستوران‌های چند‌طبقه را نیز دارند.
یکی دیگر از ویژگی‌های قابل توجه بالابرهای خانگی هوم لیفت، هزینه پایین‌تر آنها نسبت به آسانسورهای کششی معمولی است. این بالابرها از حرکات آرام و بی‌صدا برخوردار هستند و قابلیت صرفه‌جویی در مصرف برق را نیز دارند. حرکت رو به پایین کابین هوم لیفت‌ها با موتور خاموش انجام می‌شود. به همین دلیل این نوع از آسانسورها نسبت به بالابرهای کششی تا ۴۰ درصد در مصرف برق صرفه‌جویی می‌کنند.

بالابرهای خانگی هوم لیفت و افزایش عمر آنها

اصولا با رعایت یکسری از نکات می‌توان عمر‌مفید بالابرهای خانگی را افزایش داد. این نوع از بالابرها باید توسط سرویس‌کار مجرب به صورت سالیانه سرویس جامع دریافت کنند.
سوئیچ‌های تعبیه شده برای کنترل بالابر نباید در تماس با آب و رطوبت قرار داشته باشند.
سنسورهای به کار رفته در هوم لیفت‌ها به صورت حداقل هر دو ماه یکبار باید مورد بازدید قرار بگیرند.
ریل‌های نصب شده در سیستم بالابرهای خانگی باید بدون تغییر شکل و یا له‌شدگی در مکان مناسب تعبیه شده باشند.
بازدید از شلنگ‌هایی که به جک آسانسور هوم لیفت متصل هستند، حداقل هر سه ماه یکبار ضروری است.
واسکازین بودن گیربکس به صورت دائمی و در تمام حالات ضروری است.
سیستم‌های مجهز به گیربکس برای داشتن عملکردی بدون سر و صدای اضافی باید همواره مورد بازدید قرار گیرند.

موارد مهم در هنگام طراحی آسانسورهای خانگی

طراحی آسانسورهای خانگی منطبق بر سیستم آسانسورهای هیدرولیکی انجام می‌شود. همچنین نصب بالابر‌های خانگی هوم لیفت کاملا مشابه با نصب آسانسورهای هیدرولیکی صورت می‌گیرد. از آسانسورهای خانگی هیدرولیکی در مواردی که فضای کافی برای نصب آسانسورهای معمولی وجود ندارد استفاده می‌شود. بنابراین باید گفت که استفاده از این نوع از آسانسورها در چنین شرایطی بسیار مناسب و کاربردی خواهد بود. برای طراحی آسانسورهای خانگی باید یکسری از نکات مورد توجه قرار گیرند. از جمله این نکات می‌توان به ارتفاع و نوع ساختمان و همچنین محل مورد نظر برای نصب آسانسور اشاره کرد.

جک‌های هیدرولیک در بالابرهای خانگی یا هوم لیفت، باعث جابجایی کابین آسانسور خواهند شد. هرچند این جک‌های هیدرولیکی به صورتی ساده عمل می‌کنند، اما دارای پیچیدگی و حساسیت خاصی نیز هستند. استفاده از جک هیدرولیکی برای جابجایی کابین آسانسورهای هیدرولیکی خانگی باعث افزایش قدرت این نوع از بالابرها می‌شود.
از دیگر ویژگی‌های آسانسورهای خانگی هوم لیفت می‌توان به استهلاک پایین و ایمنی بالای آنها اشاره کرد. این ویژگی در کنار سر‌و‌صدای پایین، این نوع از آسانسورها را به انتخابی بسیار مناسب در ساختمان‌های مسکونی تبدیل کرده است. بالابرهای خانگی هوم لیفت علاوه بر ایمنی بالا و سروصدای پایین، فرسایش کم و عمر مفید بالایی نیز دارند.
ساده بودن کار کردن با بالابر های خانگی نیز یکی دیگر از امتیازات این نوع از آسانسورها محسوب می‌شود. شاسی‌های بسیار ساده‌ای برای استفاده افراد مسن و کم‌توان در این بالابرها تعبیه می‌شود.
اصولا ساخت بالابرهای خانگی در ابعاد یک متر در یک متر انجام می‌شود. البته ابعاد آسانسور خانگی رابطه مستقیمی با نحوه استفاده از آن خواهد داشت. ابعاد یک در یک مناسب برای سوار شدن یک نفر در آسانسور می‌باشد. در صورت استفاده برخی از ساکنین از ویلچر و یا مطابق با نظر ساکنین، ظرفیت مشخصی برای کابین تعیین می‌شود.

قیمت آسانسورهای هوم لیفت

اصولا طرح‌های مختلف و مدل‌های متفاوتی از آسانسورهای هوم لیفت وجود دارد. سهولت حمل‌و‌نقل ساکنین در ساختمان و همچنین تامین امنیت آنها در هنگام استفاده از آسانسور جزو موارد مهم محسوب می‌شوند. هرچند توجه به طراحی و ظاهر آسانسورهای هوم لیفت نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

از جمله عواملی که می‌تواند بر قیمت نهایی آسانسور هوم لیفت در ساختمان‌های قدیمی تاثیر‌گذار باشد، انتخاب نوع آن است. با توجه به نوع آسانسور انتخاب شده، اندازه آن و برخی دیگر از ویژگی‌ها، قیمت هوم لیفت مشخص می‌شود.
در حقیقت محاسبه مشخصات فنی آسانسورهای خانگی برای تعیین قیمت نهایی ضروری است. ظرفیت، اندازه و ابعاد کابین، موتور بکار رفته، طول مسیر و کیفیت حرکت، از جمله مشخصات فنی این آسانسورها هستند.
از دیگر مشخصات تاثیرگذار بر قیمت نهایی هوم لیفت‌ها قطعات بکار رفته در آن است. از جمله این قطعات می‌توان به تابلو فرمان، ریل، نمایشگر، درب بکار رفته برای کابین و موتور اشاره کرد. تنها مشخصات فنی و قطعات بکار رفته در ساخت بالابر، تعیین‌کننده قیمت نهایی آسانسور هوم لیفت نیست.
موارد دیگری مانند تعداد طبقات ساختمان و تجهیزات تعبیه شده در بالابر خانگی بر قیمت نهایی آن تاثیر‌گذار هستند. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در زمینه قیمت آسانسورهای هوم لیفت می‌‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

فهرست مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن
Call Now Button